DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF. DR. ALİ ERBAŞ OKULUMUZU ZİYARET ETTİ

placeholder

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Medine’de bulunan Medine Uluslararası Türk Okulu’nu ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı Müdür Ebubekir Akmercan karşıladı. Burada öğretmeler ve öğrencilere hitap eden Başkan Erbaş, Medine’nin İslam’la tanışmasıyla birlikte Kur’an-ı Kerim’le, ilimle, bilgiyle aydınlandığını söyledi.
Hz Peygamber Medine'ye hicret ettiğinde ilk yaptığı iş olarak Mescid-i Nebevi’yi inşa edip mescidin bir kısmını da eğitim ve öğretime ayırarak Suffa Mektebi’ni kurduğunu anlatan Başkan Erbaş, “İslam medeniyetinin ilk nüvesi Suffa’da atılmıştır, Medine'de atılmıştır. İşte sizler o Suffa’nın adeta devamısınız” diye konuştu.
İslam Medeniyetinin ilk mektebi olan Suffa’da Hz Ebubekirlerin, Hz. Ömerlerin, Hz. Osmanların, Hz. Alilerin yetiştiğini hatırlatan Başkan Erbaş, Suffa’da yetişen sahabelerin yeryüzüne dağılarak İslam’ın aydınlığını başka beldelere de taşıdıklarını kaydetti.
Öğrencilere derslerine iyi çalışmaları hususunda tavsiyelerde bulunan Başkan Erbaş şöyle konuştu “Bizim ilim geleneğimizde dini ilimlerle sosyal ve fenni ilimlerin arası çok kalın duvarlarla ayrılmamıştır. Tarihimize baktığımız zaman Matematikte, tıpta zirve olan bir ilim adamımız aynı zamanda fıkıhta da zirve olduğunu görebiliyoruz.”
Başkan Erbaş’a ziyaret esnasında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Selim Argun ve Riyad Din Hizmetleri Müşaviri Ergün Yücel de eşlik etti.
Sohbetin ardından okula ziyaretlerinden dolayı okul adına iki öğrenci Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a çiçek verdi. Ardından öğrencilerle ve öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çektirme imkanı buldu. Daha sonra bir süre öğrencilerle ayak üstü sohbet etme imkanı bulan Başkan Erbaş’a öğrenciler yoğun ilgi gösterdiler. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bu sıcak ve samimi ziyaretin ardından Medine Uluslararası Türk Okulundan ayrıldı.